parallax background

Fethiye Marmaris Seyri



FETHİYE MARMARİS SEYRİ

12 Haziran'da başlayacak ve Fethiye'den çıkıp Marmaris'e tek yön yapacağımız bu seyirde, karada ve denizde teorik ve pratik uygulamalarla birlikte, anda kalmayı, bedenimiz ve zihnimiz arasında canlı bir bağ kurmayı, sadeleşmeyi ve hayatı akışına bırakmayı yelken ve deniz yaşamını hafif bir tatil ile harmanladığımız keyifli bir yelken seyahati.

19 Haziran gününden itibaren başlayacak seyrimizde ise Marmaris'ten başlayıp, Bozukkale, Dirsekbükü, Selimiye, Bencik, Bozburun, Serçe Limanı, Çiftlik gibi Marmaris'in özel koylarını deneyimleyeceğiz ve tekrar Marmaris'e döneceğiz.

**Seyirlerimizdeki uğrak noktalarımız ve rotamız, hava ve deniz koşullarına göre değişiklik gösterebilir.

Bu Etkinlikte Sizi Neler Bekliyor?

Karada ve denizde Göcek ve Marmaris koylarını keşif
Yelkenli tekne kullanımı ve denizde yaşama dair keyifli anlar
Gebekse Koyu gibi tarihi yıkıntıların olduğu koylarda karada keşif gezileri
Yeni insanlarla tanışma, yeni bağlantılar kurma fırsatı
Sportif aktiviteler
Kano ile gezinti

Amos Koyu

Antik Amos harabelerine Kumlubük koyunun kuzeybatısından, dik sahilin güneyindeki Asarcık denilen tepeden ulaşmak mümkündür. Amos, bir tepe üstünde yer alan tiyatro, tapınak ve bazı heykel kaidelerden oluşur. Bilge Umar, Amos’un Hellen dilinde bazı anlamları olduğunu belirtir. Ona göre Amos’un bir kent ismi olarak seçilmesi olanaksız olup M.Ö. 2000’de Luwi veya Karia dillerinden gelen bir sözcüktür. Ana Tanrıça tapınağından türetildiği sanılır. Ancak, Amos ismine ilişkin çok daha enteresan bir başka argüman daha vardır. Amos aynı zamanda, Eski Ahit’te zikredilen 700’ü aşkın peygamber arasından Tanah’ta ismi geçen ve Musevilerce kutsal kabul edilen 55 peygamper arasında 12 küçük Peygamberden birinin adıdır. Ayrıca 1928 yılında Suriye’deki Lazkiye Kenti yakınlarında ortaya çıkartılan ve İbranicenin de kökeni olan Ugaritçe metinlerde Amos ismine rastlanmaktadır. Antik tarihçilerin değinmediği bu kentin ne zaman kurulduğu kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber Hisarburnu’nu oluşturan tepelerde kentin kalıntıları ile karşılaşılmıştır. Kuzeydoğu’da, oturma kademeleri günümüze kadar ulaşan tiyatronun kalıntıları görülmektedir. Ayrıca Cavea’nın 6 m.ye yükselen duvarları da ayaktadır. Rodos Karşıyakasında bulunan üç tiyatrodan biri Amos’tadır. Prof. George E. Bean, bölgede yaptığı kazılarda (1948) İ.Ö 200 civarına ait üç ayrı kira sözleşmesinin koşullarını ele alan dört yazıt parçasını ortaya çıkarmıştır. Yazıtta Amos halkının Apollon’a ‘Samnaios Apollo’ adıyla ibadet ettikleri anlaşılıyor. Samnaios ön ismi tümüyle Amoslulara özgü olsa gerek başka hiçbir yerde bu isme rastlanmamıştır. Amosta yoğun bir şarap üretiminin varlığını Dionysos Sunağı kanıtlar niteliktedir. Karşıt iki kült olan Dionysos ve Apollon kültlerinin birlikte varlığı her şeyden önce Amos’un tipik bir Kayra kenti olduğunun işaretidir. Kenti kuşatan surlar 2 m. genişliğinde olup yükseklikleri bazı yerlerde 3-4 m.ye ulaşmaktadır. Surlar yer yer burçlarla takviye edilmiş olup kuzeyde ana giriş kapısı oldukça iyi durumda günümüze ulaşmıştır. Kuzeybatıdaki surların dışında, yamaçlardan aşağıya doğru nekropol alanı dikkati çekmektedir. Buradaki mezarlar Karia tipinde olup çoğu da gömü çukurları konumundadır.

Kaynak : T.C. Marmaris Kaymakamlığı Sayfası

Sizin için Neleri Organize Ettik?

İlk gün yelken seyri öncesi 1,5 saat teorik kara eğitimi
Günde 2 saat yelken seyri
6 gece 6 gün teknede konaklama
Teknede sağlıklı atıştırmalıklar
Teknede su, kahve, çay
Teknede Wi-fi
Can yeleği
Çarşaf, yastık, pike, battaniye
Çift kişilik kano
Palet, maske, şnorkel

 

Siz Neleri Organize Etmelisiniz?

Fethiye’ye ulaşım ( Otobüs, araba ya da uçakla) (Marmaris çıkışlı seyir için Marmaris'e ulaşım)
Araba ile gelmiyorsanız havaalanı / otogardan Ece Saray Marina’ya transfer (transfer için yardımcı olabiliriz)
Deniz gözlüğü
Güneş kremi
Alkollü içecek (kendiniz satın alarak tekneye getirebilirsiniz)
Teknede yemek yapmak isterseniz, yiyecek alışverişi
Yelken sporunu içeren seyahat sigortası (isteğe bağlı)

Geçmiş Seyirlerden Fotoğraflar


 

" Seyahat etmek insanı alçakgönüllü yapar. Dünyada aslında ne kadar da küçük bir yer kapladığımızı görmüş oluruz. "

Gustave Flaubert